Bellavista36

Wakacje w Hiszpanii Costa blanca alicante

wakacje w hiszpani cordoba alhambra, pałac karola V

Generalife

Letni pałac zbudowany wyżej niż Alhambra. Znajdują się tu także ogrody tarasowe, pergole, altany i wspaniały basen obramowany fontannami. Ze znajdującego się w apartamentach królewskich Mirador de la Sultana (balkon sułtański) roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Pałac Karola V

Zaprojektowany przez ucznia Michała Anioła w XVI w nie pasuje do pozostałych elementów Alhambry. Ta monumentalna budowla z okrągłym dziedzińcem, była wyrazem fascynacji chrześcijańskiego władcy, cudem stworzonym przez mauretańskich poprzedników. Jednak nawet sam Karol, wolał rezydować w dawnych pałacach Alhambry, podczas swoich pobytów w Grenadzie.

wakacje w hiszpani cordoba, murcia, albacete

Grenada (Granada) – 330 km, 3 godz. 20 min.

Grenada to klejnot mauretańskiej Hiszpanii z jego pałacem z tysiąca i jednej nocy – Alhambrą. Była ostatnim przyczółkiem arabskich kalifów, zanim w 1492 roku zostali oni pokonani przez Królów Katolickich i ostatecznie zniknęli z Europy. Pozostawili po sobie wspaniałą architekturę i sztukę, której wpływy widać do dzisiaj.

Pozostała część Grenady kryje również wiele zabytków. Naprzeciw wzgórza Alhambry, rozciąga się dzielnica Albacin, ze stromymi krętymi uliczkami, pełna placów, kościołów i starych klasztorów.
Nad miastem górują pokryte śniegiem szczyty Sierra Nevada, tworząc malownicze tło. To jedno z niewielu miejsc, gdzie tego samego dnia można jeździć na nartach, by po chwili kąpać się w morzu na jednej z plaż Costa del Sol.Wskazówki dojazdu

Alhambra

Wzniesiony przez Arabów w XIII w. zespół pałacowy i jednocześnie warowna twierdza króluje na wzgórzu widocznym z każdego punktu miasta. Najstarszą częścią jest Alcazaba, wojskowa twierdza z czasów, gdy w całej Andaluzji panowali Maurowie. Z czasem wokół niej postawały kolejne budowle. Szczytowym osiągnięciem architektury arabskiej w Europie jest bajeczny pałac Nasrydów, wybudowany dla kalifa Jusufa I w XIII w. Koronkowe pawilony położone wśród ogrodów, dziedzińców, basenów i fontann miały być przedsmakiem raju. Mistrzowskie zdobienia i koronkowe detale nadają nawet monumentalnym budowlom wrażenie lekkości i delikatności. Wędrując przez sale zgromadzeń, salę ambasadorów czy prywatne zakątki dawnych haremów można poczuć unoszącego się tu ducha dawnych czasów. Dziedziniec lwów przypomina o nieskończonym bogactwie kalifów, które pozwalało im tworzyć rzeczy wyłącznie dla ich piękna. Całość okalają ogrody rozmieszczone na wielu poziomach.

Cordoba-525 km, 5 godz.

Niegdyś była stolicą rzymskiej Hiszpanii i mauretańskiego kalifatu. W czasach arabskich miasto było przedmiotem zazdrości Europy. Około tysiąc meczetów, łaźni publicznych, oświetlenie uliczne i renomowane uniwersytety – wszystko to stanowiło szczyt osiągnięć daleko odbiegających od ówczesnych, średniowiecznych realiów. Najważniejszą pozostałością po czasach świetności jest Mesquita – jedyny pozostały meczet ze średniowiecznej Hiszpanii i do dziś jeden z największych na świecie. Budowę meczetu o powierzchni 24 000 m2 rozpoczęto w 785 roku a ukończono 200 lat później. Wnętrze meczetu składa się z powtarzających się dwupiętrowych łuków w kształcie podkowy, dających wrażenie nieskończoności, tak ważne w wierze muzułmańskiej. Łuki wzorowano na rzymskich akweduktach i zapewniały nie tylko niezapomniane wrażenie wizualne ale także dostęp dużej ilości światła. Po zdobyciu Cordoby przez chrześcijan, Karol V postanowił ocalić tę budowlę, pomimo ogromnego nacisku Kościoła aby ją zburzyć. Aby pogodzić oba te dążenia, we wnętrzu meczetu zbudowano katedrę. Robi to wrażenie jedyne w swoim rodzaju. Wokół meczetu rozciąga się ciekawa starówka oraz dzielnica żydowska z synagogą. Latem w Cordobie panują ogromne upały – warto więc ją odwiedzić wiosną lub jesienią. Wskazówki dojazdu